EUROPEAN CLUB CHAMPIONSHIPS
(Europe Cup until 2008)


1978, Göppingen, Germany

1. Gentofte BK (DEN)
2. BV Mülheim (GER)
3. Holy Trinity BC (IRE),
4. ASKÖ Sport Amman (AUT)


1979, Haarlem, Netherlands

1. Gentofte BK (DEN)
2. BC Duinwijck (NED)
3. BV Mülheim (GER)
3. Malmö F.F. (SWE)

 
1980, Mülheim Ruhr, Germany

1. Wimbledon SBC (ENG)
2. Hvidovre BK (DEN)
3. BV Mülheim (GER)
3. BMK Aura Malmö (SWE)

1981, Copenhagen, Denmark

1. Gentofte BK (DEN)
2. BMK Aura Malmö (SWE)

3. SC Olve (BEL)
3. BC Duinwijck NED)

1982, Edegem, Belgium

1. Gentofte BK (DEN)
2. BC Duinwijck (NED)
3. Gillesports Penarth (WAL)
3. TuS Wiebelskirchen (GER)

1983, Paris, France

1. Gentofte BK (DEN)
2. BMK Aura Malmö (SWE)
3. DBC Bonn (GER)
3. BC Duinwijck (NED)

1984, Malmö, Sweden

1. Aura Malmö (SWE)
2. Gentofte BK (DEN)
3. BC Duinwijck (NED)
3. BC Reykjavik (ICE)


1985, Mülheim/Ruhr, Germany

1. Gentofte BK (DEN)
2. BMK Aura Malmö (SWE)
3. Kawasaki Venlo (NED)
3. BC Penarth (WAL) 

1986, Haarlem, Netherlands

1. Gentofte BK (DEN)

2. BMK Aura Malmö (SWE)
3. BC Duinwijck (NED)
3. BC Reykjavik (ICE)

1987, Villach, Austria

1. Triton Aalborg (DEN)
2. Aura Malmö (SWE)
3. BC Reykjavik (ICE)
3. Nashua Duinwijck (NED)

1988, Moscow, USSR

1. Sports Army Club Omsk (URS)
2. BK Triton (DEN)
3. Headingley BC (ENG)
3. Velo (NED)

1989, San Javier, Spain

1. Headingley BC (ENG)
2. Göteborgs BK (SWE)
3. FC Langenfeld (GER)
3. BC Reykjavik (ICE)

1990, Budapest, Hungary

1. Göteborgs BK (SWE)
2. Velo (NED)
3. Headingley BC (ENG)
3. Meteor (URS)

1991, Egedem, Belgium

1. Stockholms Sparvagars Go IF (SWE)
2. Headingley BC (ENG)
3. Royal Canin BCH (NED)
3. TUS Wiebelskirchen (GER)

1992, Sofia, Bulgaria

1. Feibra Linz (AUT)
2. TBC Reykjavik (ICE)
3. Technik Glubczyce (POL)
3. TUS Wiebelskirchen (GER) 

1993, Kristiansand, Norway

1. Lillerød BK (DEN)
2. Göteborgs BK (SWE)
3. BC Olympia Lausanne (SUI)
3. BC Bayer 05 Uerdingen (GER)

1994, Most, Czech Republic

1. Lillerød BK (DEN)
2. Göteborgs BMK (SWE)
3. FC Bayer 05 Uerdingen (GER)
3. AA Drink BC Neunen (NED)

1995, Kristiansand, Norway

1. Lillerød Badmintonklub (DEN)
2. Göteborgs BK (SWE)
3. Bayer 05 Uerdingen (GER)
3. Technochim (RUS)

1996, Haarlem, The Netherlands

1. Kastrup Magleby (DEN)
2. Pigment Technokhim (RUS)
3. Täby (SWE)
3. Chip Market BCN (NED)


1997, Lisburn, Northern Ireland

1. Hvidovre BC (DEN)
2. Pigmment RCTU Moscow (RUS)
3. Meteor Dnepropetrovsk (UKR)
3. IMBCX (FRA)

1998, Most, Czech Republic

1. Kastrup Magleby BK (DEN)
2. Pigment Technochim Moscow (RUS)
3. Meteor Dnepopetrovsk (UKR)
3. Chipmarket BCN (NED)

1999, Dornbirn, Austria

1. BC Eintracht Südring Berlin (GER)
2. Sportschool van Zijderveld (NED)
3. Vastra Frolunda BMK (SWE)
3. Kastrup Magleby BK (DEN)

2000, Eindhoven, Netherlands

1. Kastrup Magleby (DEN)
2. Fyrisfjädern (SWE)
3. Eintracht Südring Berlin (GER)
3. Conservatrix Velo (NED)


2001, Uppsala, Sweden

1. Hvidovre BC (DEN)
2. Fyrisfjädern (SWE)
3. Litpol Malow Suwalki (POL)
3. Van Zijderveld (NED)

2002, Berlin, Germany
1. Lokomotiv-Rekord (RUS)
2. Fyrisfjädern (SWE)
3. Kastrup-Magleby (DEN)
3. SKB-Litpol Malow (POL)

2003, Uppsala, Sweden

1. Record Moscow (RUS)
2. Fyrisfjädern (SWE)
3. Kastrup-Magleby (DEN)
3. SKB-Litpol Malow (POL)

2004 Duinwijck, Netherlands

1. Greve Strands BK (DEN)

2. FC Langenfeld (GER)

3. SKB Litpol-Malow (POL)

2005 Issy Les Moulineaux, France
1. Kastrup Magleby BF (DEN)

2. BC Beuel (GER)

3. SKB Litpol-Malow (POL)

3. BC Amersfoort (NED)


2006 La Rinconada, Spain

1. Issy Les Moulineaux (FRA)

2. None*

3. SC Meteor (UKR)
3. Uniao Desportivo de Santana (POR)

* CB Rinconada (ESP) was disqualified after the event


2007 Amersfoort, The Netherlands
1. New League Primorye (RUS)

2. BC Amersfoort (NED)

3. Kastrup-Magleby BK (DEN)


2008 Ramenskoe, Russia
1. Prymorye (RUS)
2. Favorit-Ramenskoe (RUS)
3. CB Soderin Rinconada (ESP)

2009 Sofia, Bulgaria

1. Favorit-Ramenskoe (RUS)

2. Issy Les Moulineaux (FRA)
3. Primorye Vladivostok (RUS)
3. Soderinsa Rinconada (ESP)


2010 Zwolle, Netherlands
1. 1. BC Bischmisheim (GER)
2. Favorit Ramenskoje (RUS)
3. Rost Nizhni Novgorod (RUS)
3. Issy Les Moulineaux BC (FRA)

2011 Zwolle, Netherlands
1. BC Duinwijck (NED)
2. van Zundert Velo (NED)
3. Bordeaux Union St. Bruno (FRA)
3. CB Soderinsa Rinconada (ESP)

2012 Pecs, Hungary
1. Primorye Vladivostok (RUS)
2. Team Skælskør-Slagelse (DEN)
3. Sokol Vesely Brno-Jenice (CZE)
3. Issy Les Moulineaux BC (FRA)

2013 Beauvais, France
1. Primorye Vladivostok (RUS)
2. Team Skælskør-Slagelse (DEN)
3. BC Amersfoort (NED)
3. BC Chambly Oise (FRA)

2014 Amiens, France
1. Primorye Vladivostok (RUS)
2. BC Chambly Oise (FRA)
3. AIX Universite CB (FRA)
3. TJ Sokol Vesely Jehnice (CZE)

2015 Tours, France
1. Primorye Vladivostok (RUS)
2. AIX Universite CB (FRA)
3. BC Milano (ITA)
3. BC Chambly Oise (FRA)

2016 Tours, France
1. Issy-les-Moulineaux BC 92 (FRA)
2. BC Chambly Oise (FRA)
3. Recreativo les La Orden (ESP)
3. Primorye Vladivostok (RUS)

2017 Milan, Italy
1. Issy-les-Moulineaux BC 92 (FRA)
2. BC Chambly Oise (FRA)
3. Calvi Network BC Milano (ITA)
3. Primorye Vladivostok (RUS)